Historial – Corbeta Patagón 2016

In Corbeta Patagon by YCA

CLASE INTERNACIONAL J 24
AÑO YATE TIMONEL
1984 “FÉNIX” Eduardo A. Alvarez
1985 “FÉNIX” Eduardo A. Alvarez
1987 “MILAGRO” Hugo Beviglia
1988 “PENNY III” Roberto L. Authier
1991 “TADEUS” Pablo Despontin
1993 “DUNGA DUNGA” Eduardo Sieburger
1995 “BADI NATURALS” Guillermo Parada
1996 “EUREKA” Axel Issel
2001 “U2” Francisco Van Avermaete
2002 “SEX SIMBOL” Vicente Ragognetti
2004 “LUCA” Alejo Rigoni
2005 “U2” Joaquín Doval
2006 “U2” Joaquín Doval
2007 “U2” Joaquín Doval
2008 “CARRERA” Matías Pereira
2009 “CARRERA” Matías Pereira
2010 “U2” Joaquín Doval
CLASE INTERNACIONAL 29ER
AÑO YATE TIMONEL
2001 “S/N” José M. Bettini
2003 “S/N” José M. Bettini
2004 “S/N” Francisco M. Piccini
2006 “S/N” Francisco M. Piccini
2007 “S/N” Luz Bonello
2008 “S/N” Micael Sielecki
2009 “S/N” Belén Tavella
2010 “S/N” Belén Tavella
2012 “S/N” Francisco Bellocchio
2013 “S/N” Lucas Calabrese
CLASE INTERNACIONAL 420
AÑO YATE TIMONEL
2001 “S/N” Fernando Gwozdz
2002 “S/N” Fernando Gwozdz
2003 “S/N” Pilar García Hernández
2004 “S/N” Pilar García Hernández
2005 “S/N” Luz Bonello
2006 “S/N” Sebastián Peri Brusa
2007 “S/N” Bruno Verdino
2008 “S/N” Pablo Volker
2009 “S/N” Bruno Verdino
2010 “S/N” Tomás Roldán
2014 “S/N” Mariano Victory
2015 “S/N” Fausto Peralta
CLASE INTERNACIONAL 470
AÑO YATE TIMONEL
1993 “S/N” Patricio Rossi
1994 “S/N” Martín Billoch
1995 “S/N” Martín Billoch
1996 “S/N” Francisco Palliot
1998 “S/N” Fernanda Sesto
1999 “S/N” Javier Conte
2001 “S/N” Javier Conte
2003 “S/N” Fernanda Sesto
2004 “S/N” Matías Buhler
CLASE INTERNACIONAL EUROPE
AÑO YATE TIMONEL
1993 “S/N” Luciano Miguel
1994 “SIGNORE DEL VENTO” Martín Di Pinto
1995 “S/N” Serena Amato
1996 “S/N” Fernanda Sesto
1998 “S/N” Martín T. Kundig
1999 “S/N” Serena Amato
2000 “S/N” Serena Amato
2001 “S/N” Serena Amato
2002 “S/N” Alfredo Bafico Trench
2003 “S/N” Serena Amato
2004 “S/N” Alfredo Bafico Trench
2005 “S/N” Alfredo Bafico Trench
2006 “S/N” Maria del Cielo Bafico Trench
2008 “S/N” Pedro Fernández Brital
CLASE INTERNACIONAL LASER STANDARD
AÑO YATE TIMONEL
1986 “CIRSE” Javier Hernández
1989 “TOQUE INVISIBLE” Gastón Collengues
1993 “S/N” Martín Tieri
1994 “S/N” Jose A Asad
1996 “S/N” Daniel Saccomanno
1998 “S/N” Martín Jenkins
1999 “S/N” Miguel Poli
2000 “S/N” Martín T. Kundig
2001 “S/N” Lucas Gonzalez Smith
2004 “S/N” Cruz González Smith
2005 “S/N” Diego Romero
2006 “S/N” Federico Buiatti
2007 “S/N” Cruz González Smith
2008 “S/N” Jerónimo Cervantes
2009 “S/N” Alejo Fernández
2010 “S/N” Julio Alsogaray
2011 “S/N” Julio Alsogaray
2012 “S/N” Rodrigo Benedetto
2014 “S/N” Julio Alsogaray
CLASE INTERNACIONAL LASER RADIAL
AÑO YATE TIMONEL
2001 “S/N” Maximiliano Coltro Aseff
2002 “S/N” Juan P. Masseroni
2003 “S/N” Paula Salerno
2004 “S/N” Agustín Montes
2005 “S/N” Paula Salerno
2006 “S/N” Serena Amato
2007 “S/N” Tobías Cedola
2008 “S/N” Florencia Cerutti
2009 “S/N” Paula Salerno
2010 “S/N” César Cosacow
2011 “S/N” César Cosacow
2012 “S/N” Santiago Rigoni
2013 “S/N” Tomás Vignati
2014 “S/N” Lucía Falasca
2015 “S/N” Juan Martín Queirel
CLASE INTERNACIONAL LASER 4.7
AÑO YATE TIMONEL
2004 “S/N” Josefina Gojenola
2008 “S/N” Ignacio Ciarma
2015 “S/N” Micaela del Pero
CLASE INTERNACIONAL LASER ALMA STANDARD
AÑO YATE TIMONEL
2010 “S/N” Diego Romero
2011 “S/N” Javier Marano
CLASE INTERNACIONAL LASER ALMA RADIAL
AÑO YATE TIMONEL
2010 “S/N” Daniel Lean
2011 “S/N” Eduardo Branz
CLASE INTERNACIONAL SNIPE
AÑO YATE TIMONEL
1989 “SANKARA” Alejandro Cross
1994 “S/N” Andrés Domato
CLASE INTERNACIONAL CADET
AÑO YATE TIMONEL
2004 “S/N” Manuel Bologna
2005 “S/N” Martina Piñeyrua
2006 “S/N” Gonzalo Cosentino
2007 “S/N” Victoria Reali Etchart
2008 “S/N” Victoria Reali Etchart
2014 “S/N” Nahuel Ponce
2015 “S/N” Mariano Pesallaccia
CLASE INTERNACIONAL OPTIMIST
AÑO YATE TIMONEL
2004 “S/N” Francisco Gojenola
2005 “S/N” Candela Piñeyrua
2006 “S/N” Joaquin Fehrmann
2007 “S/N” Mariana Lombardo
2008 “S/N” Agustín Buchholz
2009 “S/N” Juan Martín Queirel
2010 “S/N” Javier Krick
2011 “S/N” Irina Piñeyrúa
2013 “S/N” Felipe Cosentino
2014 “S/N” Felipe Cosentino
2015 “S/N” Tomás Fitte
CLASE INTERNACIONAL OPTIMIST  PRINCIPIANTES
AÑO YATE TIMONEL
2004 “S/N” Felipe Julianes
2005 “S/N” Máximo Serigos
2006 “S/N” Brian Higgins
2007 “S/N” Tomas Bayones
2008 “S/N” Jualián Rodríguez Viegas
2009 “S/N” Martín Faraldo
2010 “S/N” Adrián Pacheco
2011 “S/N” Martín Arroyo Verdi
2013 “S/N” Máximo Videla
2014 “S/N” Tadeo Funes de Rioja
2015 “S/N” María Belén Schneider
CLASE GRUMETE
AÑO YATE TIMONEL
1963 “MALÚ” Justo A. Lijó Pavía
1970 “ESCORPIÓN” Alfredo Bafico Rojas
1998 “LAPACHO” Máximo E. Rivero Kelly
1999 “ANTARES” Alberto Llorens
2001 “ANTARES II” Alberto Llorens
2003 “MAGOO” Pedro O. Sisti
2004 “CAMOATI” Fernando Muller
2005 “CAMOATI” Fernando Muller
2006 “TAITA” Agustín Bianchi
2007 “TAITA” Agustín Bianchi
2009 “CRIOLLO” Javier Tavella
2013 “CRIOLLO” Javier Tavella
2015 “PETIRIBI” Enrique Mitch
2016 “AYAX” Carlos Maffei
CLASE LIMBO 21
AÑO YATE TIMONEL
1985 “LEJOS II” Carlos A. Sieburger
CLASE MATCH 30
AÑO YATE TIMONEL
1998 “MADAME SAFO” Nelson Vaiana
2004 “ZIG ZAG” Jacinto Swieczewski
2006 “AGARRATE CATALINA” Héctor Reser
2015 “TOLERANCIA CERO” Jorge Ibarborde
CLASE MICROTONNERS
AÑO YATE TIMONEL
1986 “QUAD” Ernesto G. Leiro
CLASE MYSTIC 235
AÑO YATE TIMONEL
2001 “MAGIQUE” Lucas Gonzalez Smith
2004 “MAGIQUE” Hernán Fernández Orozco
2005 “WWW.NEXT.COM.AR” Federico Weidemann
2006 “MAGIQUE” Hernán Fernández Orozco
CLASE OD 27
AÑO YATE TIMONEL
2007 “QUARA” Guillermo Baquerizas
2008 “INTREPIDO” Gabriel Mariani
2009 “INTREPIDO” Gabriel Mariani
2015 “PONTO 2” Sebastián Vignale
2016 “POCAS PULGAS” Gabriel Rodriguez
CLASE FINN
AÑO YATE TIMONEL
2008 “S/N” Marcelo Tufarolo
CLASE F-18
AÑO YATE TIMONEL
2008 “S/N” Cruz González Smith
2014 “S/N” Esteban Blando
2015 “S/N” Juan Martín Benitez
CLASE S33
AÑO YATE TIMONEL
2013 “GANCIA SAILING TEAM” Mariano Pellegrino
CLASE SOLING
AÑO YATE TIMONEL
2016 “S/N” Matías Collins